Hejsan!
Ja, nu har den kommit, nya ML No:632 slutsteget, och den ersätter nu föregångaren ML No:534.

Skillnad?
Jodå, det hörs, dels att det blir en än bättre match med det nya försteget i samma 600-serie, ML No:626 samt ett snäpp eller två bättre överlag.
Nu är allt nytt och skall spelas in, gäller ju även försteget med alla delar /DAC/PHONO/Försteg, men redan nu är det än bättre.
Känns som basen är mer på högre upp i frekvens också, samt än lite piggare, rappare. Möjligen känns ljudet lite kyligare, men det tror jag är en inspelningsgrej, men annars passar det rätt bra ändå med den karaktären, hellre än för varmt och gosigt (Klass A) ljud då.
Känns som tonerna bara dyker upp ur en svart tystnad, men dynamiskt reptilsnabba transienter. Jag tycker också denna kombo har en än bättre soundstage där man tydligt hör var i rummet/scenen respektive musiker står/är.
500-serien känns lite lenare och med det kanske också mikrodetaljer blir tydligare och även luftigheten i övre registret. MEN, 600-serien vinner ändå ganska enkelt med lite mer kropp och naturlighet på ett nästan skräckinjagande vis. Men skall jag klaga på något i 600-serien jämfört också med de allra bästa förstärkare jag hört, så saknas den sista unset av upplösning, mikrodetaljer och kanske ett snäpp till soundstage ( om det går?). Men samtidigt tar jag hellre 600-seriens egenskaper då jag får ett så homogent ljud, än ett försteg som bara presenterar en massa detaljer och dessikerar ljudet på musikens bekostnad (det finns så många fall).
Slutsats
ML 600-serien får nu med äran vara Lasses HiFi:s referens-förstärkare i transistor-klassen med hög uteffekt. Jag är väldigt stolt över denna kombo ML No:626/632 för allt vad den gör. Jag känner att bättre än detta behöver vi inte ha.

Jag hade en riktigt magisk upplevelse med denna härliga platta ( kanske lite bortglömd nu, men jag kan rek den helhjärtat). Min gamla, TD124 med Gold Notes Giotto pickup gjorde ett strålande jobb och den inbygga phono-delen i No:626 är riktigt bra så det blev skönsång jag sällan hört.
Ändå har jag hört denna platta till leda, genom åren, men nu var den som ny. -Jag tror jag avstår från gå in på alla detaljer här, så Ni inte tröttnar helt, men hu vad kul, skrämmande kul det var. :-)
Demo
ML 600-serien består ju också av de stora mono-slutstegen, för Er effekthungriga därute. Nu kan Ni få möjlighet lyssna på denna kombo, ML No:626 & No:631 i Umeå, Storgatan 50. Detta förstärkeri kommer då driva de stora JBL Summit K2 (näst största modellen). Då kommer representanter från Harman och vår distributör upp för en härlig demo, 13-14/11. -Vi kommer med mer exakta öppettider längre fram. Såklart slår kommer fika & förfriskningar finnas att tillgå.
Men redan nu kommer vi bereda Er på ML & JBL i butiken, Mats kommer rigga våra JBL Summit Pumori med ML No:534 slutsteget som i skrivande stund är på väg upp till Umeå. Jag tror Mats kommer köra Gold Note Trios som försteg (P1000/PSU1000/Tube1012). Så passa på att värma upp med JBL i butiken redan nu, jo, L-serien kommer också spela i vårt andra demorum.
När allt är demat och klart i Umeå kommer JBL Summit Pumori flyttas ner till mig i Bjursås/Dalarna. Min tanke är att då bjuda in till ett event med nya 600-serien tillsammans med JBL Summit, Pumori & AMA. -Om allt går enligt plan.
Jazz Kissa
Nu har vi precis avslutat det stora eventet, Jazz Kissa på folkets hus i Umeå. Jag kunde tyvärr inte vara med denna gång, men tydligen gjorde JBL L82 & L100 stor succe, med flera av våra högtalare vi hade på plats.
Om detta och vad det är och vad vi gjorde kommer Mats snart skriva en djupare blogg om. Den ser jag fram emot att läsa.

Bjursås
Ja, jag har faktiskt ett litet rum där jag njuter av lite enklare, ofta vintage hifi. Man måste ju ha minst 2 system för att göra det hela optimalt. Just nu pendlar jag mellan dessa klenoder:

Ibland så får jag oväntat besök också, även om vi föredrar tidsbokning:

Nåväl, är man sugen så är man...
Sista ordet..
Nej, inte Ola, men en teaser då kanske...Kanske en McIntosh
Väl mött
Kolla gärna in våra demoex & beg på hemsidan, många fina erbjudanden där, snart en fin Gold Note IS1000. -DET är ett kap, jag vet, för jag har en och den gör ett så bra jobb, med allt ombord dessutom.
