Hejsan!
Intro

Med denna blogg tänkte jag följa upp förra bloggen med för- & slutsteg från samma märke, No:526 & No:534.
Då denna integrerade är i samma 500-serie och därmed en fin lillebror till de stora tingestarna så passar ju en jämförelse ganska perfekt och sedan får den stå upp för sig själv också, hur bra den är? Ett fint bygge på alla sätt och vis och som begagnad hos oss känns den mer än prisvärd. -Jag skall nu berätta varför.
'

Bakgrund
Detta är ett inbyte vi nyligen gjort och kunden har köpt den ny av oss, så denna har bara haft en försiktig ägare och förstärkaren har inte heller skickats, utan kunden har hämtat och lämnat den hos oss. Så, ja, ni förstår skicket är så gott som nytt och allt finns komplett, med kartong, bruks, fjärr, handskar, strömkabel,,,-Ja, ni fattar.
Jag har som sagt spelat på dessa mycket väl under åren och kan dem utan och innan, trodde jag, men lite nytt har alla 3 enheterna tillfört i mitt omdöme, faktiskt :-)
Klargörande:
Från början fanns bara No:585 och sedan, efter ett antal år kom No:585.5 och senare då, utgick No:585 och bara No:585.5 fanns kvar i sortimentet. (Antaligen försvann 585 för att man introducerade en enklare serie, 5000-serie.) -Vad är det för skillnad då kanske Ni undrar? Jo, först och främst så har 585.5 fått ett Phono-steg, ett mycket bra sådant dessutom. Faktum är att man har tagit 526:ans fina Phonosteg och puttat in. Sedan har man uppgraderat fjärrkontrollen som nu också blev likadan som 526:ans härliga tingest. Övrig uppgradering känner jag inte till, möjligt något internt, komponentmässigt eller så.

Ljud
Ja, det hörs att denna kommer från samma familj som 526/534, det märks också att även denna passar fint till JBL:s fina stativare AMA. Visst har 585 orken att driva dem och tonalt ligger de åt samma håll. Det som överraskade mig med 585.5 var att den inte låter alls så stelt och korrekt som jag minns, ljudbilden är också mer up-front än jag kommer ihåg. Jag har en teori om att 585.5 gärna vill ha lite motstånd från högtalarna för att den skall få jobba och komma loss. Detta blev en mycket positiv upplevelse för mig. En riktigt bra pjäs med många fina egenskaper. Förutom ett bra Phonosteg så är den inbyggda DAC:en också i paritet med den i 526:an ,känns det som i alla fall. Förutom bra kraft med djup bas så finns även här dynamik så det räcker till, dock inte riktigt så häftigt befriande som med 534:an.
(Jag har spelat vinyl till 585.5 via Yamahas GT5000 skivspelare och använt Lyra Kleos pickup)
Skillnader vs 526/534
Ja, nu kommer vi till skillnaderna mellan 585.5 vs 526/534:an. Som nämnts vad gäller slutsteget så känns det att 534:an är än mer kraftfullt (250watt vs 200watt) men också klart mer dynamiskt reptilsnabbt. Först undrade jag om inte det var lite enklare DAC/Phono i 585.5 vs 526:an, men sedan kom jag på att det sitter nog i förstegsdelen. För att kolla det, utan att bruka DAC/Phono så körde jag CD:n från TEAC (VRDS-701) och då blev det tydligt att försteget är av helt annan klass. 526/534 känns nästan som en drömkombo ljudmässigt, så luftigt, detaljerat, dynamiskt, kraftfullt. (Det enda lilla gnutta som ev saknas i vissa fall är 600-seriens lite mera kropp, organisk känsla, i framförallt mellanregistret).
Så även om 585.5 är typ 80% minst ljudmässigt vs 526/534 så kommer man inte riktigt ända fram till den där härliga magin vi ofta talar om och som 526/534 innehar. Pris vs prestanda så är ju ekvationen enkel till 585.5:ans fördel. Här kan man ju tänka sig att man också har ett enklare / mindre avslöjande/ system totalt sett och då blir kanske skillnaderna än mindre till 585.5s fördel då.
585.5 har en lite torrare topp i diskanten och inte alls samma mikrodetaljerings-grad utan målar med en lite bredare pensel (utan att vara för bred pensel). Men den sticker aldrig iväg och blir ljus och tunn i ljudet utan är lite tvärsom, lite mörkare och den har kropp men utan överdrift.
Detta är en rasande bra förstärkare för Er med behov av mycket kraft och en riktigt prisvärd sak om NI också spelar vinylskivor. Kvalitetskänslan i chassit, fjärrkontrollen känns väldigt gediget och ljudet kommer aldrig hamna fel. -Jag sätter bara en liten brasklapp om Ni har väl lättdrivna högtalare, då bör man testa innan köp.
Ja, jag skulle inte ha några problem leva med 585.5, så bra är den, även Riaat och DAC:en. För att försäkra mig om detta så kopplade jag också upp Yamahas fina NS5000 högtalare. Dessa är klart enklare driva än JBL AMA men de kräver ändå sin man och 585.5 klarade jobbet galant. (Här blev det dock än tydligare att 585.5 inte har det glimret som 526/534 besitter, men å andra sidan till ett helt annat pris då också.)

Nästa steg
Ja, jo, jag hade ju tänkt testa AVM integrerade, (ME A6.2), som nämnts i tidigare blogg. Men så tänkte jag så här. I nästa steg kopplar jag in AVM (Begagnad, finns också på shopen) och lär in samt ger den en jämförelse mot detta tests 585.5. Jag har mina förutfattade meningar klar vilka skillnaderna kommer vara, även lite likheter. Men, jag har haft fel förut (Hände vid ett tillfälle, 1972) så det kommer bli roligt testa AVM i en än mer känd miljö för mig. Jag har goda vitsord att säga om denna AVM, faktiskt.

Begagnad
Om ni är intresserad så ligger alla nämnda förstärkare på vår hemsida, under erbjudande/begagnat. Bara kolla in och shopa loss..
Väl mött
Lasse
